Diabetes 2. typu je chronický stav, který ovlivňuje způsob, jakým vaše tělo přeměňuje cukr (glukózu) – důležitý zdroj paliva pro vaše tělo.
Při cukrovce 2.typu vaše tělo buď odolává účinkům inzulínu – hormonu, který reguluje pohyb cukru v buňkách – nebo neprodukuje dostatek inzulínu k udržení normální hladiny glukózy.
V současné době se chystá nová klinická studie. Jejím cílem je vyléčení nebo výrazné zlepšení diabetu pomocí přechodné diety následované trvalou úpravou stravy. Předpokládaná délka trvání studie je 3-4 měsíce.
Cílem studie je vyléčení nebo výrazné zlepšení diabetu pomocí přechodné diety následované trvalou úpravou stravy. Předpokládaná délka trvání studie je 3-4 měsíce. Studie je realizována nutriční terapeutkou pod vedením lékařky se specializací v oboru diabetologie.
Je určená pro pacienty z Prahy a okolí ve věku od 20 do 65 let s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, případně diagnózou tohoto onemocnění méně než 10 let, kteří jsou léčeni dietou, tabletami nebo inzulinem.
V případě zájmu napište základní informace o sobě a kontaktní údaje na adresu: hana.krejci@vfn.cz.
Více informací najdete také na stránkách Nutric bistro: Hledáme dobrovolníky do studie určené pro DIABETIKY 2. TYPU.
Cukrovka 2. typu byla dříve známa jako diabetes začínající u dospělých, ale dnes je s poruchou diagnostikováno více dětí, pravděpodobně kvůli nárůstu dětské obezity.
Neexistuje lék na cukrovku 2. typu, ale hubnutí, dobré stravování a cvičení může pomoci nemoc zvládnout. Pokud strava a cvičení nestačí k normální hladině cukru v krvi, možná budete také potřebovat léky na cukrovku nebo inzulínovou terapii.
Nejdůležitějším cílem léčby je snížit hladinu cukru v krvi na normální úroveň. Dle Wikipedie se jedná o tato čísla:
Za normoglykémii u zdravých osob na lačno je považováno rozmezí 3,9-5,6 mmol/l. U diabetiků se za optimální hladinu glykémie (ke které směřuje terapeutická intervence) nalačno považuje rozmezí 4-6 mmol/l, rozmezí 6-7 mmol/l je hodnoceno jako uspokojivé a nad 7 mmol/l je neuspokojivá hladina glykémie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperglykemie
Pokud má být léčba úspěšná, musí se na ní podílet jak sám pacient, tak i jeho lékař. Sebelepší moderní lék na cukrovku nenahradí jednotlivé složky léčby:
- Strava (dietní opatření)
- Pohyb (pohybová opatření)
- Léky (medikace, terapie)
Příznaky cukrovky 2. typu
Příznaky a příznaky diabetu typu 2 se často vyvíjí pomalu. Ve skutečnosti můžete mít cukrovku 2. typu roky a nepoznáte to.
Možné příznaky cukrovky 2. typu:
- Zvýšená žízeň
- Časté močení
- Zvýšený hlad
- Neúmyslné hubnutí
- Únava
- Rozmazané vidění
- Pomalu se hojící vředy
- Časté infekce
- Oblasti potemnělé kůže, obvykle v podpaží a krku
Pokud si všimnete některého z příznaků diabetu 2. typu, navštivte svého lékaře.
Příčiny
Diabetes 2. typu se vyvíjí, když se tělo stane rezistentním na inzulín nebo když slinivka břišní není schopna produkovat dostatek inzulínu. Z jakého důvodu není přesně známo, i když se zdá, že přispívají faktory jako genetická výbava, životní prostředí, nadváha a život bez pohybu.
Jak funguje inzulín
Inzulín je hormonem slinivky břišní.
- Slinivka vylučuje inzulín do krevního řečiště.
- Inzulín pomáhá dostat cukr do buněk těla, kde je využit k výrobě energie.
- Jak hladina cukru v krvi klesá, tak se také vylučuje inzulín se slinivky.
Role glukózy
Glukóza (cukr) je hlavním zdrojem energie pro buňky, které tvoří svaly a další tkáně.
- Glukóza pochází ze dvou hlavních zdrojů: jídlo a vaše játra.
- Cukr je vstřebáván do krevního řečiště, kde vstupuje do buněk pomocí inzulínu.
- Játra vytvářejí glukózu a udržují její zásoby.
- Když je hladina glukózy nízká, například, když jste chvíli nejedli, játra rozloží uložený glykogen na glukózu, aby hladina glukózy zůstala v normálním rozmezí.
Cukrovka 2. typu
U diabetu 2. typu tento proces nefunguje dobře. Pokud buňky začnou být rezistentní na účinek inzulinu a slinivka není schopná vytvářet dostatek inzulinu, aby tuto rezistenci překonala, cukr se hromadí v krvi.
S cukrovkou 2. typu souvisí prediabetes, což je stav, který diabetu druhého typu předchází. Hlavním indikátorem onemocnění jsou výsledky krevních testů. Cukrovka druhého typu je spojována s životním stylem, genetickými predispozicemi a s obezitou, ale ne každý pacient s diabetem má nadváhu.
Rizikové faktory
Mezi faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu, patří:
- Hmotnost. Nadváha je hlavním rizikovým faktorem diabetu 2. typu. K rozvoji diabetu 2. typu však nemusíte mít nadváhu.
- Rozložení tuku. Pokud ukládáte tuk převážně na břiše, máte větší předpoklad pro cukrovku 2. typu, než pokud tuk ukládáte jinde, například v bocích a na stehnech. Vaše riziko diabetu typu 2 stoupá, pokud jste muž s obvodem pasu nad 100 centimetrů nebo žena s pasem větším než 88 centimetrů.
- Žádný pohyb. Čím méně jste aktivní, tím vyšší je riziko diabetu 2. typu. Fyzická aktivita pomáhá řídit váhu, spotřebovává glukózu jako energii a zvyšuje citlivost buněk na inzulín.
- Rodinná anamnéza. Riziko diabetu 2. typu se zvyšuje, pokud váš rodič nebo sourozenec má diabetes 2. typu.
- Stáří. Riziko cukrovky typu 2 se zvyšuje se stárnutím, zejména po 45 letech. Pravděpodobně proto, že lidé mají tendenci méně cvičit, ztrácet svalovou hmotu a přibývat na váze s věkem. Diabetes 2. typu však dramaticky roste také u dětí, adolescentů a mladších dospělých.
- Prediabetes. Prediabetes je stav, při kterém je hladina cukru v krvi vyšší, než je obvyklé, ale není dostatečně vysoká, aby mohla být klasifikována jako cukrovka. Pokud se neléčí, preiabetes často postupuje k diabetu 2. typu.
- Gestační diabetes. Pokud jste během těhotenství vyvinuli gestační diabetes, zvyšuje se riziko vzniku diabetu 2. typu. Pokud jste porodili dítě vážící více než 4 kilogramy, jste také ohroženi diabetem 2. typu.
- Syndromu polycystických vaječníků. U žen má polycystický ovariální syndrom – běžný stav charakterizovaný nepravidelným menstruačním cyklem, nadměrným růstem vlasů a obezitou – riziko diabetu.
- Tmavé skvrny na kůži. Oblasti potemnělé kůže, obvykle v podpaží a krku. Tento stav často naznačuje rezistenci na inzulín.
Komplikace
Diabetes 2. typu lze snadno přehlédnout, zejména v raných stádiích, kdy se cítíte dobře. Diabetes však ovlivňuje mnoho hlavních orgánů, včetně srdce, krevních cév, nervů, očí a ledvin. Řízení těchto hladin krevního cukru může těmto komplikacím zabránit.
Přestože se dlouhodobé komplikace diabetu vyvíjejí postupně, mohou být nakonec znemožňující nebo dokonce život ohrožující. Některé z možných komplikací diabetu zahrnují:
- Onemocnění srdce a cév. Diabetes dramaticky zvyšuje riziko srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku a zúžení krevních cév (ateroskleróza).
- Poškození nervů (neuropatie). Přebytečný cukr může způsobit mravenčení, necitlivost, pálení nebo bolest, které obvykle začínají na špičkách prstů nebo prstů a postupně se šíří nahoru. Nakonec můžete v postižených končetinách ztratit veškerý pocit.
- Poškození nervů, které kontrolují trávení, může způsobit problémy s nevolností, zvracením, průjmem nebo zácpou. U mužů může být problémem erektilní dysfunkce.
- Poškození ledvin. Diabetes může někdy vést k selhání ledvin nebo ireverzibilnímu konečnému stádiu onemocnění ledvin, které může vyžadovat dialýzu nebo transplantaci ledvin.
- Poškození očí. Diabetes zvyšuje riziko vážných očních chorob, jako je katarakta a glaukom, a může poškodit krevní cévy sítnice, což může vést k oslepnutí.
- Pomalé léčení. Pokud se neléčí, mohou se řezy a puchýře stát vážnými infekcemi, které se mohou špatně hojit. Závažné poškození může vyžadovat amputaci špičky, chodidla nebo nohy.
- Poškození sluchu. Problémy se sluchem jsou častější u lidí s diabetem.
- Kožní stavy. Cukrovka vás může nechat citlivější na kožní problémy, včetně bakteriálních a plísňových infekcí.
- Spánkové apnoe. Obstrukční spánková apnoe je běžná u lidí s diabetem 2. typu. Obezita může být hlavním faktorem přispívajícím k oběma podmínkám. Léčba spánkové apnoe může snížit krevní tlak a způsobit, že se budete cítit lépe odpočinutí, ale není jasné, zda to pomáhá zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.
- Alzheimerova choroba. Zdá se, že diabetes typu 2 zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby, ačkoli není jasné, proč. Čím horší je vaše hladina cukru v krvi, tím větší je riziko.
Prevence
Výběr zdravého životního stylu může pomoci zabránit cukrovce 2. typu, a to platí i v případě, že máte cukrovku ve své rodině. Pokud jste již dostali diagnózu diabetu, zaměřte se na zdravý životní styl, ať předejdete komplikacím. Pokud máte prediabetes, změny životního stylu mohou zpomalit nebo zastavit postup k cukrovce 2. typu.
Zdravý životní styl zahrnuje
- Jezte zdravé potraviny. Vyberte si potraviny s nižším obsahem tuků a kalorií a s vyšším obsahem vlákniny. Zaměřte se na ovoce, zeleninu a celá zrna.
- Buďte aktivní. Zaměřte se na minimálně 30 až 60 minut mírné fyzické aktivity – nebo 15 až 30 minut intenzivní aerobní aktivity – po většinu dní. Vydejte se rychlou každodenní procházkou. Vyjeďte na kole. Plavte. Pokud se vám nedaří dlouhodobý vědomý trenink, aspoň se hýbejte po celý den – choďte po schodech, protahujte se, vstaňte, když dlouho sedíte.
- Hubněte. Pokud máte nadváhu, ztráta 5 až 10 procent tělesné hmotnosti může snížit riziko cukrovky. Aby se vaše váha udržovala ve zdravém rozmezí, zaměřte se na trvalé změny stravovacích a cvičebních návyků. Motivujte se vzpomínáním na výhody hubnutí, jako je zdravější srdce, více energie a lepší sebevědomí.
- Vyhněte se sedavému způsobu života. Dlouhodobé sedění může zvýšit riziko diabetu 2. typu. Pokuste se vstávat každých 30 minut a pohybovat se po dobu alespoň několika minut.
Někdy je nasazení léků nutností. Perorální léčba cukrovky může snížit riziko cukrovky 2. typu. Ale i když užíváte léky, volba zdravého životního stylu zůstává zásadní pro prevenci nebo zvládnutí cukrovky.
Zdroje
- Pro začátek se zapojte do klinické studie. Nábor probíhá v průběhu ledna 2020.
- Článek byl volně přeložen z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/symptoms-causes/syc-20351193
- Kolik cukru je moc? Prediabetes jako poslední varování těla
Chcete nechat komentář?