Co udělat pro zdravé zuby? Myslíte, že pro zdravé zuby stačí pravidelné preventivní prohlídky, které se provádějí dvakrát do roka? Pravidelnost je rozhodně na místě, ale nestačí. Důležitá je také dentální hygiena a správná péče i v domácím prostředí. Jak se o zuby starat, aby předčasně nevypadly a jak se vyhnout nejběžnějším komplikacím?
Přečtěte si, jak na zdravé zuby a krásný úsměv.
Základní informace o zubech
Zdravé lidské zuby se skládají celkem ze 3 částí:
- kořene,
- krčku,
- korunky.
Korunka je část zubu, kterou vidíte, když otevřete ústa. Vyčnívá ze zubního lůžka a je pokrytá sklovinou. Sklovinu tvoří mineralizované hranoly, a pokud je poškozená, neumí se regenerovat.
Chrup člověka tvoří 4 základní druhy zubů:
- stoličky – člověk jich má celkem 12 a slouží k rozmělňování potravy,
- třenové zuby – jsou podobné stoličkám, ale jsou menší a mají méně kořenů,
- špičáky – slouží k trhání potravy,
- řezáky – slouží k uchopování a krájení potravy.
Lidský chrup se začíná vyvíjet ještě před narozením, ale až od zhruba 6. až 8. měsíce dochází k prvnímu prořezávání. Vyrostou tzv. zuby mléčné, které jsou však pouze dočasné. Nejdříve se prořežou dolní vnitřní řezáky a pak horní vnitřní řezáky. Mléčných zubů je celkem 20.
Stálý chrup začíná ten mléčný nahrazovat zhruba v 6 nebo 7 letech. Jejich růst tlačí na kořeny dočasných zubů, což vede k jejich vypadnutí. Stálý chrup roste zhruba až do 14 let. Dospělý člověk by měl mít celkem 32 zubů, ale vzhledem k odchylkám ve vývoji chrupu jich může být i méně.
Nejčastější obtíže spojené se zuby aneb co rozhodně nejsou zdravé zuby
Nejobvyklejších problémů, které řeší zubař nebo dentální hygienik, je celkem pět.
1. Zubní kámen
Zubní kámen je zvápenatělý zubní povlak. Tvoří se ze zubního plaku, na kterém se usazují minerální látky ze slin a zbytků potravy. Předcházet mu můžete správným čištěním zubů a pravidelnou návštěvou dentální hygieny. Kartáček a pasta na něj nestačí.
2. Zánět dásní
Může k němu dojít v případě, že si nenecháte včas odstranit zubní kámen. Kromě toho může být na vině i špatné čištění zubů a mezizubních prostor. Mezi hlavní příznaky patří krvácení dásní, zápach z úst, oteklé a ustupující dásně.
3. Paradontóza
Pokud budete zubní hygienu delší dobu zanedbávat, může u vás postupem času vzniknout parodontitida, což je zánět závěsného aparátu zubu. Může vést ke kývání až k vypadnutí zubu. Co dělat, když se vám kýve stálý zub? Důležitá je častá návštěva dentální hygieny a zubaře. Díky tomu předejdete zhoršení stavu, který může skončit vypadnutím zubu. Při domácí hygieně používejte mezizubní kartáčky a ústní vody.
4. Zubní kaz
Zubní kaz vzniká špatným čištěním, ale také špatnými životními návyky. Patří mezi ně například pití slazených nápojů večer po vyčištění chrupu nebo přílišná konzumace sladkých potravin.
5. Zabarvení zubů
Nežádoucí zabarvení zubů je výsledkem pojídání červené řepy, červené papriky, malin, mrkve, sójové omáčky, pití kávy, kouření a dalších. Kromě potravin se však na zabarvení může podepsat také špatná ústní hygiena a genetické předpoklady.
Co udělat pro zdravé zuby? Kromě správného čištění zubů je potřeba pravidelně navštěvovat svého stomatologa. Na preventivní prohlídku byste měli chodit 2x ročně, ale nezapomínejte ani na návštěvu dentální hygieny, kam byste měli rovněž zavítat 2x do roka.
Jak byste zuby měli čistit
Jak by mělo vypadat ideální čištění zubů? Jednou denně byste si zuby měli vyčistit kartáčkem, špatně dostupná místa jednosvazkovým SOLO kartáčkem, na mezizubní prostory použít mezizubní kartáčky a nit a plak z jazyku odstranit škrabkou na jazyk. Nejlepším zakončením je vypláchnutí ústní vodou.
V reálném světě bude stačit, když si zuby zubním kartáčkem vyčistíte ráno a večer a zubní nit, mezizubní kartáček a další pomůcky použijte jednou za 24 hodin, ideálně večer. Správně vyčištěné zuby jsou po přejetí jazykem hladké.
Správné čištění může být také odpovědí na otázku, jak se zbavit zápachu z úst. Příčinou zápachu však může být i onemocnění dásní, užívání některých léků, nebo držení drastických diet. Pokud je zápach chronický, nazývá se halitózou a můžou za něj různé zdravotní komplikace. Na zubech a zápachu z úst se podepisuje například cukrovka nebo zhoršená funkce jater a ledvin.
Vhodný kartáček a pasta
Do klasického zubního kartáčku nemusíte investovat velkou sumu peněz. Obecně se doporučuje kartáček s co nejmenší hlavičkou a měkký. Tvrdší kartáčky v kombinaci s přílišným tlakem mohou zbytečně obrušovat sklovinu a traumatizovat dáseň. Na trhu jsou také kartáčky elektrické, které dokážou upozornit například na nadměrný tlak, který dásním a sklovině nevyhovuje.
Zubní pasty bez SLS a chemických pěnidel
Pasta není pro čištění zubů to nejdůležitější, je to především kosmetika, která vám pomůže ke svěžímu a příjemnému dechu. Může také pomoci s krvácením dásní, zvýšenou citlivostí zubů nebo posílením skloviny.
Poraďte se se svým zubařem, jaká zubní pasta je pro vás vhodná. Hledejte pasty bez přídavku SLS (Lauryl sulfát sodný), chemických pěnidel, parfemací a příchutí. Pro malé děti by kupujte zubní pastu bez fluoru. Takové zubní pasty nakoupíte například na BIOOO.cz.
Co je pro zdravé zuby zásadní? Není až tak důležité ČÍM si zuby čistíte, ale JAK si je čistíte.
Co udělá špatná strava se zuby? Rozhodně nebudou zdravé
Pokud jíte nevhodné potraviny, může dojít k onemocnění dásní, zubnímu kazu i nechtěnému zabarvení zubů. Vyhnout byste se měli konzumování jídel s vysokým obsahem cukru (sladkosti), popíjení sladkých nápojů, ale také prudkým změnám teplot (například zapíjení zmrzliny horkým čajem).
Vašim zubům naopak prospějí mléčné výrobky, listová zelenina, jablka, celer, mandle, ryby nebo zázvor. Jezte zdravou stravu.
Chcete nechat komentář?