Co udělat, když chcete ušetřit na svícení?

Jak ušetřit na svícení? Pořiďte si LED osvětlení s životností několik desítek tisíc hodin. Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale víte, že až 40 % výdajů za elektřinu tvoří osvětlení? Náklady můžete efektivně snížit nákupem LED osvětlení, ale také správným zacházením se světlem. Poradíme vám, jak na osvětlení ušetřit peníze a zároveň si užívat světelného komfortu.

 Vyměňte klasické žárovky za LEDky
Vyměňte klasické žárovky za LEDky

Co byste měli vědět o LED světle

Než se rozhodnete pro nákup, měli byste vědět několik základních informací, týkajících se pořizovací ceny, svítivosti, barevného spektra či možnosti stmívání.

Vyšší pořizovací cena

Pokud se rozhodnete přejít na svícení LED žárovkami, měli byste vědět, že jejich pořizovací cena není srovnatelná s nákupem klasických žárovek. Je vyšší, ale na druhou stranu díky jejich dlouhé životnosti a vyšší účinnosti dosáhnete velkého snížení nákladů na elektřinu.

Pro nákup byste si měli vybrat specializovaný obchod, ve kterém vám s výběrem pomohou. Zároveň se můžete spolehnout, že dostanete kvalitní výrobek s dlouhou životností. LED žárovky nakupujte od značkových výrobců. Žárovky neznámých značek mohou mít sice kvalitní diodu vydávající světlo, což však nemusí platit o kvalitě žárovky, ve které je dioda umístěna.

Delší životnost

Klasická wolframová žárovka dokáže na světlo převést jen 8 % energie, zbytek je teplo. Její životnost se odhaduje na 1 000 hodin, ale v reálu je tato hodnota častokrát mnohem nižší.  LED žárovky disponují jinou technologií vyzařující světlo, která dokáže na světlo převést několikanásobně více energie a její životnost dosahuje i 50 000 hodin.

Údaje o svítivosti se uvádí v lumenech

Světelný tok označuje, kolik světla celkem vyzáří žárovka do všech směrů. U klasických jste se při výběru orientovali podle wattů, čím více wattů, tím více světla. U LED světel se tato hodnota označuje jednotkou lm, tedy lumeny. Při nákupu si všímejte informací na krabičce, kde bývá uveden přepočet lumenů na watty.

Orientační tabulka přepočtů světelného toku ve wattech na lumeny.

Klasická žárovka (W)LED žárovka (lm)
25249
40470
60806
1001521

Teplota chromatičnosti

Barva světla se pohybuje od žluté po bílou. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K) a ovlivňuje to, jak budeme okolní prostředí vnímat. Zpravidla si můžete vybrat mezi teplou bílou, bílou a studenou bílou.

  • Teplá bílá (2 800 – 3 500 K) – odstín je hodně do žluta a podobá se světlu, který vydává svíčka, oheň nebo vláknová žárovka. Je ideální volbou do relaxačních prostor.
  • Bílá (4 000 – 5 000 K) – označuje se jako denní nebo neutrální bílá, protože se nejvíce přibližuje barvě denního světla. Hodí se do pracoven a skladů.
  • Studená bílá (5 500 – 6 500 K) – barva je do modra, je ostřejší a dost oslňuje. Je vhodná do svítidel, ve kterých se světlo propouští přes matný difuzor snižující oslnění.
Barva světla se pohybuje od žluté po bílou. Zdroj: eshop.ledsolution.cz
Barva světla se pohybuje od žluté po bílou. Zdroj: eshop.ledsolution.cz

„Osvětlení do interiéru vybírejte do každé místnosti opravdu po zralé úvaze. V místnostech, kde budete potřebovat pracovat, namalovat si řasy nebo nakrájet zeleninu, musí být přirozené denní světlo, které udrží vaše tělo a mysl bdělé, v přirozeném rytmu. Takové světlo bude mít třeba 6500K. Naopak v místnostech, kde se chcete zklidnit, meditovat nebo připravit se na spánek, zvolte LED osvětlení, která má odstín světla více do žluta. Zajímavým řešením jsou světla, u kterých lze měnit barvu světla od teplé bílé až po studenou.“

Lukáš Rymer z obchodu LED Solution

Index podání barev

Index podání barev je překlad Color Rendition Index (CRI), který se udává jednotkou Ra. Označuje, jak věrné jsou barvy pod světlem z žárovky v porovnání s denním světlem. Rozpětí se pohybuje od 0 do 100 Ra a samozřejmě platí, že čím více Ra, tím lépe. Obecně si vystačíte s 80 Ra žárovkou.

Klasická žárovka přemění na světlo jen 8 % energie
Klasická žárovka přemění na světlo jen 8 % energie

LED žárovku vybírejte podle typu osvětlení

Je sice fakt, že LED žárovky nevydávají tolik tepla jako klasické vláknové, ale i tak se zahřívají. Teplo, které vyzařují, je odváděno chladičem nacházejícím se v základně žárovky. Díky tomu se teplo rozptýlí do okolí, žárovka zůstává chladná a dosahuje delší životnosti.

Aby bylo teplo efektivně odváděno, musí být žárovka umístěna v takovém svítidle, které tento proces umožňuje. Pokud ji umístíte do uzavřeného typu, teplo nebude mít kam odejít, což povede ke snížení životnosti žárovky. Proto zdroj světla vždy vybírejte podle toho, zda máte plně uzavřená nebo polozavřená svítidla. Je totiž rozdíl mezi LED žárovkami, které jsou schválené pro zapuštěná nebo otevřená svítidla. Pokud si nejste jisti, obraťte se na prodejce, který vám v tomto směru poradí.

Stmívatelné a nestmívatelné žárovky

Pokud chcete vědět, co udělat, když chcete ušetřit za elektřinu, sáhněte po LED stmívatelných žárovkách, toto označení najdete na krabičce. Pokud tam informace o stmívání není, pravděpodobně stmívatelné nebudou.

  • Pro stmívání potřebujete vhodný přijímač a stmívač, který bude kompatibilní s vaší žárovkou.
  • Výběr vhodného stmívače určuje i příkon svítidla. Ne každý dokáže ovládat více žárovek najednou.

Chytré ovládání světel nabízí například systém dimLED, který zahrnuje několik druhů přijímačů a ovladačů. Světla včetně LED pásků můžete pomocí dálkového ovladače zapínat, vypínat, měnit intenzitu nebo barvu.

Ovládání je možné přes klasický ovladač do ruky, nástěnný stmívač nebo přes smartphone. Důležitý je však výběr takových žárovek, které jsou pro stmívaní určené. Díky této technologii můžete ušetřit až 20 % výdajů za energii.

Kde všude se používá technologie LED

Princip LED svícení si své místo našlo hned v několika odvětvích.

Domácnost

LED žárovky pro svůj chod potřebují jen 13-15 % elektřiny v porovnání se standardní žárovkou. Jejich životnost se odhaduje zhruba na 20 000 – 50 000 hodin.

Pořizovací náklady jsou u LED žárovek vyšší, takže je vhodné je pořizovat do těch místností, ve kterých se svítí třeba celý den.

+ okamžité rozsvícení

+ úspornost

+ dlouhá životnost

– vysoká pořizovací cena

IT

LED technologii začali využívat i výrobci televizorů a monitorů. Hlavním důvodem je dlouhá životnost, menší spotřeba energie a také vyšší kontrastní poměry a reprodukce širšího spektra barev.

+ televizory s LED spotřebovávají o 20-30 % méně elektrické energie.

+ obraz má sytější barvy a dosahuje vyššího kontrastu

+ nižší náklady na opravy

– vyšší pořizovací cena

Kapesní svítilny

I nabídka kapesních svítilen zahrnuje ty, jež využívají jako zdroj světla LED. U svítilen se klade velký důraz na nízkou spotřebu energie, spolehlivost a dlouhou životnost.

A právě v těchto oblastech LED překonává všechny ostatní technologie. LED svítilny na baterie vydrží mnohem déle než svítilny využívající jiný zdroj světla. Zatímco standardní žárovky jsou poněkud křehké, LED vydrží i extrémní vibrace a otřesy.

+ nízké nároky na spotřebu baterie

+ odolnost

– vyšší pořizovací cena

Automobilový průmysl

Světla v automobilech musejí vydržet extrémní výkyvy teplot i vibrace a otřesy způsobené jízdou po nekvalitním terénu. Navíc se od nich očekává, že se rychle rozsvítí.

Všechny tyto podmínky splňují LED světla, která výrobci aplikují nejen pro denní svícení, ale také pro brzdová světla a vnitřní osvětlení interiéru.

+ bezpečnost – světla pro denní svícení nebo brzdová světla se okamžitě rozsvítí, takže je vaše vozidlo lépe viditelné

+ spolehlivost – výměna LED světel není tak častá jako u klasických žárovek

+ účinnost – světla méně zatěžují elektrický systém automobilu

– cena – LED světla jsou standardem dražších vozů

– dostupnost – automobil musí být pro LED osvětlení navržený, není možné přejít z klasických žárovek na LED

LED vánoční osvětlení

LEDky jsou dnes nejčastějším zdrojem vánočního osvětlení. Světýlka mohou být drobná i větší, jsou lehká a při správném zacházení vydrží navždy.

Klidně je můžete nechat svítit celý den, protože spotřebovávají jen zanedbatelné množství elektřiny.

+ dlouhá životnost

+ energetická nenáročnost

+ mnoho barevných provedení

7 tipů, jak ušetřit na svícení

  1. Pokud z místnosti odcházíte na déle než 15 minut, vždy zhasněte.
  2. Klasické vláknové žárovky vyměňte za LED žárovky nebo zářivky.
  3. Do společných prostor instalujte pohybová čidla.
  4. Venkovní osvětlení můžete vyřešit světlem na solární energii.
  5. LED osvětlení vybírejte ve specializovaných obchodech.
  6. Z žárovek pravidelně utírejte prach, jelikož ten může pohlcovat až 20 % světla.
  7. Pro výmalbu pokoje zvolte světlejší barvu, která odráží více světla.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?